הכי יפה בגן : איך לבחור גן ילדים מתאים

מזל טוב – הגיע הזמן להכניס את הילדים לגן. אבל ככל שהרגע הגדול הולך ומתקרב, כך מתגברים רגשי הספק. איך לבחור את הגן המתאים ביותר עבור הילד? איך לוודא שהגן הזה הוא המתאים ביותר? האם יש דרך לדעת בוודאות שהיחס לאוצר הקטן שלנו יהיה ראוי? בשורות הבאות נביא לידיעת ההורים המתלבטים מספר כלים פשוטים לבדיקת האיכות ומציאת הגן המתאים ביותר.

כי לילדים שלנו מגיע את הטוב ביותר

כי לילדים שלנו מגיע את הטוב ביותר. האקדמיה הצעירה

כלל ראשון – אין תחליף למראה עיניים

היתרון הגדול שהיה להורים בשנות השמונים ואפילו שנות התשעים של המאה הקודמת היה נעוץ דווקא בעובדה שכמעט לאף אחד לא היה טלפון נייד מכל סוג שהוא. מי שרצה לבדוק את הגן שאליו ילך הילד – היה צריך פשוט ללכת לשם בעצמו. ומה שהיה טוב להורים שלכם יהיה טוב, כנראה, גם עבורכם. ההמלצה הראשונה ואולי החשובה ביותר היא לעשות בדיקה פיזית של הגנים השונים. הפרמטרים החשובים ביותר שיש לבדוק הם ניקיון, בטחון ובטיחות הילדים.

ניקיון: אין טוב ממראה עיניים. מבט אחד על הגן, ומייד אפשר לעלות על בעיות רציניות. אבל כאן יש מלכודת מסוימת. לא צריך לשים לב לכתמי צבע או כתמים זמניים אחרים על הרצפה – מדובר בתוצאה טבעית של ציורים וצבע וכאלה. מה שחשוב הוא לבחון את המטבח (אם יש כזה), השירותים, ואת הרמה הכללית של ניקיון במקומות שהילדים אינם מרוכזים בהם. ואם אין בגן מטבח… אוי ויי.

בטחון: האם הגן נעול? באיזו קלות יכול להיכנס לשם אורח לא רצוי? האם יש נהלים ברורים לביטחון? גם את זה אפשר לבדוק בקלות יחסית. אפשר גם לנסות לבחון את רמת הערנות של הגננות לנושא. במרבית המקרים, עם זאת, מתברר שהגננות אכן ערניות.

בטיחות: הבטיחות היא תוצר לוואי של ניקיון, אבל לא רק. ריבוי של זיזים בולטים, פינות שולחן חדות, מכשירים או צעצועים חדים הם רק חלק מהעניין. בלא מעט מקרים נמצאו גם נקודות חשמל וחוטי חשמל חשופים ואפילו מרצפות חלקות באופן המסכן את הילדים. גם עציצים שיש להם ענפים חדים ובולטים הם סכנה בטיחותית. לא תמיד הדבר נעשה במכוון, אבל הימצאותו של מפגע עלולה להעיד על תשומת לב לקויה של מפעילי הגן.

האקדמיה הצעירה – רשת גני ילדים בסטנדרט אחר
מרכזי חינוך ייחודיים לגיל הרך בהכרת ובסבסוד משרד החינוך – למידע נוסף השאירו פרטים:  כלל שני – בדיקת תנאי תברואה ובריאות הילדים

כל גן ילדים כולל גם את המקום ששם מכינים את הארוחה עבור הקטנטנים שלנו. מאליו מובן שעל הגננות המפעילות את המקום להשתמש אך ורק במוצרים טובים, טריים ובריאים. אבל בלא קשר לעניין, חשוב לבדוק גם את תנאי התברואה. גם כאן, יש לדעת מה לחפש.

כיורים מלוכלכים ופחי זבל מלאים: כיור מלוכלך לא חייב להיות מלא בכלים או מטונף בצורה יוצאת דופן. כיור מלוכלך יכול להיות גם כזה שיש עליו שאריות מזון עתיקות, מלפני יום אחד או יותר. גם פחי זבל מלאים וגדושים אינם מוסיפים לרושם. בחום הישראלי המצוי, זהו מפגע משמעותי.

שירותים: בגן חייבים לשרור תנאים המאפשרים לילדים היגיינה בסיסית – כיורים המותאמים לגובה שלהם ושירותים תקינים.

ביקורים חוזרים בזמנים שונים.

הדבר הראשון שיש לעשות כשמתחילים לחפש את הגן המתאים ביותר הוא מציאת כל הגנים הפועלים בסביבה. את זה אפשר לעשות באמצעים פשוטים – אינטרנט או ספר טלפונים. אחרי שיוצרים רשימה של גנים בסביבה הקרובה, מתחילים לבקר בכל אחד מהם. בכל ביקור מנסים לבדוק כל אחד מהסעיפים שכבר הדגשנו כאן. אבל ביקור אחד איננו מספיק – כדאי לבוא לביקור בזמנים שונים, בשעות שונות. אם הדבר אפשרי, כדאי גם לבוא לביקור פתע. כך תוכלו באמת למצוא את הפגמים, הן בתחומים שפורטו לעיל והן בהתנהלות של הגננות. כדאי להגיע בעיקר בשעות הארוחה או פעילות ההעשרה (או שתיהן).

ככלל, בחירת גן ילדים מתאים דורשת מאמץ וטרחה רבים. ככה זה כשטובת הילדים היא מעל לכל.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט שלנו האקדמיה הצעירה
טלפון: 054-4707638 | 054-4708312

Bookmark the permalink.